Haymana Haber | Haymana Haberleri | Haymana Gazetesi | Haymana Son Dakika
Y9yWL.jpg>

49 Yıl Öncesinden:”Haymana’nın Sesi”-12

49 Yıl Öncesinden:”Haymana’nın Sesi”-12
13 Aralık 2020 - 19:51 'de eklendi ve 318 kez görüntülendi.

Yazar; Mutahhar Aksarı

 

 

 

 

 

İlk resmi ilân Ziraat Bankası’ndan…

   HAYMANA’NIN SESİ, ilçede tek ilân/reklâm yayımlayan yerel yayın organı.

Mahkeme ve Belediye ilânlarını zaten yayınlıyordu. Ama ilk kez T.C. ZİRAAT BANKASI’nın siz de ev sahibi olabilirsiniz” içeriğindeki reklâmı yer alıyor. Hem de 1.sayfada. Gazetenin yaşaması için çok önemli bir destek.

Hasımını yaraladı

   Durutlar köyünden. Kadın meselesi yüzünden.” “Kâzım Özkan, Ahmet Sönmez’i Çarşı içinde tabanca ile ayağından yaralamış.” Olayın Haymana çarşısında olması şaşırtıcı mı değil mi? Haymana’ya gelenler açısından da ürkütücü, korkutucu olsa gerek!

  Diğer haberler genel konular. Bir göz gezdirelim:“Vali, Kaymakam ve Bucak Müdürleri direniş kararı aldı.” Haberi okuyalım:”Yurdun çeşitli yerlerinde mülkî amirlik yapan 500’den fazla idareci, Personel Kanunu’nu protesto amacıyla toplanmışlar. Toplantının açış konuşmasını yapan Türk İdareciler Derneği Başkanı Kırşehir Valisi Ertuğrul Süer, Banka memuru ve mahalle imamı ile aynı sınıfta sayılmalarını’ kınamış. Ankara Valisi Enver Kuray da ‚Odacı ve kâtip ile aynı torbanın içine doldurulmuşuz. Bu bizler için son derece haysiyet kırıcıdır’ demiş.”

    Başbakan Demirel, “Devlet memuru direniş yapmaz” diye demeç vermiş. Sorunu çözmüyor. Anlamaya çalışmıyor. Başka telden çalıyor. Klâsik yöntemiydi!

· “ABD ile Türkiye arasında afyon savaşı hızlanıyor.” Bülent Ecevit’in

“ABD ile Türkiye arasında afyon savaşı hızlanıyor.” Bülent Ecevit’in1970’lerin ilk yarısındaki iktidarında afyon ekimini ABD’ye meydan okuyarak serbest bırakmasını/ yasakları kaldırmasını hatırlıyorum. Hatta öğrenciyken, Konya’daki mitinge bile gitmiştim. Haber şöyle bitiyor:”Birleşik Amerika’ya dışardan sokulan uyuşturucu maddelerden dolayı Türkiye’yi sorumlu tutan Amerikan Parlamenterlerinin suçlamalarına bir yenisi daha eklenmiş. Kongrenin bir komisyonu hazırladığı raporda Türkiye’yi yeniden suçlamıştır.”

  HAYMANA’NIN SESİ’nin Yıl:2, Sayı:13, 12 Ocak 1971 tarihli sayısından

aktarabileceklerim bunlar…

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER