Haymana Haber | Haymana Haberleri | Haymana Gazetesi | Haymana Son Dakika
Y9yWL.jpg>

“EVRAK KAYMAKAMI OLMAYACAĞIM”

“EVRAK KAYMAKAMI OLMAYACAĞIM”
18 Ocak 2020 - 23:13 'de eklendi ve 1039 kez görüntülendi.
Kaymakam Gürbüz, Haymana Haber Gazetesi’ne önemli açıklamalarda bulundu. Gürbüz, “Hedefimiz burada devlete ait termal tedavi, fizik tedavi ünitelerinin yapılması konusunda hem Sağlık Bakanlığı hem de Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın nezdinde girişimlerde bulunmaktır.” diye konuştu.
İçişleri Bakanlığı kararı ile 80 mülki idare amirinin birinci sınıf mülki idare amirliğine yükseltilmesine ilişkin kararın Resmi Gazete’de yayımlandığını ve Haymana Kaymakamı Muhammed Gürbüz’ünde 1. sınıf mülki idare amirliğine yükseltildiğini duyurmuştuk.
Haymana Haber Gazetesi olarak, Kaymakamımız ile bir araya gelerek hayırlı olsun dileklerimizi ilettik. Haymana hakkındaki düşüncelerini, projelere yaklaşımını, yaptıklarını ve yapacaklarını konuştuk. Haymana Kaymakamı Muhammed Gürbüz, “Haymana ile ilgili birçok hayalim, birçok hedefim var. Yapılacak ve takip edilecek bu hizmetler bir kaymakamın görev süresine sığamayacak olmasa bile biz 7/24 esasına göre çalışıp, hiçbir işten kaçınmadan vazifemizi yapıp görev süremize sığdıracağız.” dedi.
“BAŞDEĞİRMEN İLE İLGİLİ BAMBAŞKA HAYALLERİM VAR”
Kaymakam Gürbüz sözlerine şöyle devam etti. “Öncelikli hedefimiz burada devlete ait termal tedavi, fizik tedavi ünitelerinin yapılması konusunda hem Sağlık Bakanlığı hem de Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın nezdinde girişimlerde bulunmaktır. Ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi, Haymana Belediyesi, kamuya ait kurumlar, kuruluşlar ve diğerlerinin yatırımıyla Haymana’nın turizm açısından daha cazip hale gelmesi için Başdeğirmen’i de içine katan bir verimliliği artırmaktır. Başdeğirmen’i daha çok insanın kullanabileceği bir kıvama, seviyeye taşımaktır. Hatta mümkünse buralara ya belediye üzerinden ya da bakanlık üzerinden turizmde destinasyon alanlarını çeşitlendirmek adına; atlı yürüyüşler, ATV parkurları ya da macera turizmi adı altında paintball, trekking (Doğada yapılan yürüyüşler) gibi projeleri kazandırmak çok önemlidir.” şeklinde konuştu.
“TURİZM TEK RENKLE YÜRÜMEZ”
İlçeye gelen turizmciye ilçede para harcatabilmek ve otel odasına hapis etmemek gerektiğini vurgulayan Kaymakam Gürbüz, “Kaplıcaya gelen misafir belli bir süre kaplıcadan faydalanır veya tedavisini bitirir yatılı kalıyorsa en fazla odasına çıkar ve Haymana’da her ne kadar kalırsa kalsın biz o misafiri elimizde tutamayız. Misafir odaklı çalışmalar başlatmalıyız. Turizm tek bir renkle yürümez. Çeşitlendirmeliyiz sosyal aktiviteleri. Siz o misafiri burada para harcatacak farklı alanlara yönlendirebilecek seviyede olmalısınız. Örneğin çocuklu ailelere Başdeğirmen’i tavsiye ederek buyurun atlı yürüyüşlere mevcut derseniz, bir ATV turu önerirseniz ya da çocuklarıyla hoşça vakit geçirebilecek etkinliklere yatırım yaparsanız misafir hoşnut kalacaktır. İnsanlara bir şey sunmalıyız kaplıcamızla birlikte. Turizmde gelen turistlere para harcatabilmek çok yüksek beceri isteyen bir husustur. Bunun için sağlam bir altyapınızın olması gerekir. Buraya gelen insanlar kötü yorumlar yaparak ilçeye girmemeli yolumuzu da çevre düzenlemesini de görüp beğenerek olumlu yorumlarla girmeli ilçemize” ifadelerini kullandı.
“EVRAK KAYMAKAMLIĞI YAPMAYACAĞIM”
Haymana için her projede elini taşın altına koyacağını söyleyen Kaymakam Gürbüz, “Grannos Otele giderken yolun sağında dere içinde 20 dönümlük bir alanda millet bahçesi. Yani insanların yaz ve kış aylarında ilk aklına gelebilecek bir alan, dinlenmek için, oturmak için, gezmek için çay sohbetleri yapmaları için bir bölge oluşturmak istiyoruz. Bu belediyenin bir projesidir. Ben bir mülki amir olarak bu makamda oturacağıma sadece evrak kaymakamlığı yapacağıma bu projeye benim kendi projem gibi Haymanalıların projesiymiş gibi sahiplenerek, her düzeyde belediye başkanına yardımcı olmaya çalışarak bir an önce hayata geçirmek isterim.” diye konuştu.
“ZİYARET ETMEDİĞİMİZ MAHALLE KALMAYACAK”
İlçemizin girişinden merkez kaplıcalara kadar uzanan yollarımızla da ilgili de bilgi aktaran Kaymakam Gürbüz; “Bu turizm yolunun bir an önce çok özel bir asfalt kaplamayla kaplanmasını planlıyoruz. Büyükşehir ile gereken her çalışmayı yakından takip ediyorum ve edeceğim, bunun dışında eğitim ile ilgili çok özel çalışmalarda bulunacağım. Sağlıkla ilgili Haymana’nın beklentileri nedir bunun üzerinde duracağım., verimliliği araştıracağım. Milli Eğitimde öğretmenlerimizin durumu nedir, kırsal taraftaki mahallelerimizde eğitim durumu nedir bunlarla ilgili birçok çalışma tarafımdan yapılacaktır. Tek tek ziyaret etmediğimiz bir mahallemiz kalmayacak.” ifadelerini kullandı.
Gelen turizmcilere mutlaka Haymana’yı anımsatan ürünlerin hatıra olarak verilmesi gerektiğini ifade eden Haymana Kaymakamı Gürbüz; “Belediye başta olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarının STK’larla birlikte siyasi partiler ve meslek örgütleri ile bir ahenk oluşturup koro halinde taleplerimizi daha kuvvetli bir şekilde Ankara’da ki birimlere aktarabiliriz. Benim Haymana ile ilgili hayalim çok fazla, görev sürem boyunca bu hayallerimi gerçekleştirmek için Haymanalılar ile birlikte çalışacağız. Ağaç Kampanyası’nda olan da tam da budur. Haymana bir anda 10.000 adet ağaca sahip oldu. Ve bu dikim çok ciddi şekilde yapıldı. En kaliteli ağaçlar seçildi. Dikip sulamasından ziyade sürekli talimatlarla Tarım Müdürlüğü, Belediye Ekipleri tarafından kontrol edilmesini sağlıyorum. Bunun dışında Haymana denenince mutlaka görmemiz gereken bir yer diye anılmasını istiyorum bunu hedefliyorum. Ankara’da ve dışında herhangi bir yerde haymananın tasarlanabilir yerel değerleri ne ise maddi değerleri somutlaştırarak hatıra ürününe dönüştürmek. İnsanlar sürekli hatıra biriktirirler. Dünyanın neresine giderse gitsin en basit bir magnet alıp onu saklarlar. Siz bir şeyi Haymana ile ilişkilendirip turizm ürünü haline getirdiğinizde o ürün artık Haymana hatırası olacaktır. Bu konuda Haymana çok zengin somut değerlere sahiptir.” şeklinde konuştu.
Haymana’nın ilk ve tek kadın kooperatifi olan Hayme Ana Kadın Kooperatifi’nin ürettiği sabunlar ile ilgili övgü dolu sözler ile bahseden ve bunların otellerde gelen turistlere satılmasını söyleyen Gürbüz, “Haymana’da sabun üreten kadınlarımız var. Bu konuda kırsal kalkınma dairesine ciddi bir proje sundular ve lavanta ekimi ile ilgili de ciddi bir proje var biz bu projeleri her koşulda her şartta destekliyoruz.Hatta otellerimizle toplantı yapıp bu sabunlar dışında otellerimizin başka sabunları kullanmasını ve satılmamasını da istiyorum. Bu ürünün altında Haymanalı kadınlarımızın emeği var. Bu ürünleri Haymana’daki otellerin sahip çıkıp kullanması ve satması onların bu emeğe sahip çıktığının bir nişanesi olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından işbirliği talebi olduğu yönünde açıklama yapan Kaymakam Muhammed Gürbüz sözlerinin devamında;

“Büyükşehir Belediyesi Kaymakamlar ile işbirliği talebinde bulundu. Bu konuda onlar bizlerle görüşmeye geleceklerdir. Kırsal kalkınma konusunda neler yapabiliriz bu yönde görüşmeler olacaktır, Haymana için neler yapabiliriz. Haymana Ankara’da yüz ölçümü bakımından ikinci büyük ilçe çok büyük tarım arazisi var. Büyük hayvancılık alanı var, biz bunu farklı noktalara taşımak istiyoruz. Oyaca nasıl Ankara Bürokrasisinin et aldığı bir yer olmuşsa, neden bürokrasi kesimi Haymana’ya kadar gelmesin, bunu başarmak istiyoruz. Buradaki sucuğun etin kalitesini sadece Haymanalılar bilsin istemiyoruz ve öyle kalsın istemiyoruz, gelen her misafir bir şekilde Haymana’nın içinde bir şeyler satın alabilsin. Bu konuda da esnaflarımızla bir çalışma yapacağız. Belediye Başkanımızda bu konuyla ilgili bir talepte bulunmuştu. Müşteri ilişkileri halkla ilişkiler pazarlama teknikleri gibi ürün pazarlama ve müşteri biriktirmeyi kolaylaştıran esnaflarla eğitim amaçlı üst düzey satış tekniklerinin desteklenmesi konusunda iç içe olacağız. Bu kesinlikle esnaflarımızın lehine daha çok iş yapabilecekleri seminerler şeklinde düzenlenecektir ve yararlarını göreceklerdir. Her şey sinerjidir. Önemli olan bu sinerjiyi başlatmak, Haymana yatırım yapılabilir bir yer buradaki oteller gayet rahat ve doluluk oranları çok iyi seviyelerde imajını zedelemez isek buraya başka yatırımlar gelir veya mevcut oteller ilave tesisler yaparlar. Her ne kadar yeni gelmiş olsam da onlarla iletişim halindeyim.” dedi.
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER