Haymana Haber | Haymana Haberleri | Haymana Gazetesi | Haymana Son Dakika
Y9yWL.jpg>

Sevinelim! Kaymakamlarımız Daha Uzun Süre Görevde Kalıyor

Sevinelim! Kaymakamlarımız Daha Uzun Süre Görevde Kalıyor
28 Haziran 2020 - 19:25 'de eklendi ve 542 kez görüntülendi.

Yazar; Mutahhar Aksarı


KIRKAMBAR

Sevinelim! Kaymakamlarımız Daha Uzun Süre Görevde Kalıyor

(Son 20 Yılda 6 Kaymakam)

   Sizlere bu sevindirici haberi paylaşmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum.

  Çünkü gün geçtikçe ilçemizde görev yapan kaymakamlarımızın çalışma süreleri uzuyor!

  1996 yılında yaptığım bir araştırmada 10 yılda 10 kaymakamın değiştiğini görmüştüm. Yazımın başlığında daKaymakam Karşılama Uğurlama Merkezi: HAYMANA”demiştim.

  Geçenlerde yine bu konu kafama takıldı. Araştırdım. Liste şöyle:

 

İlçemizde Görev Yapmış Kaymakamlar(*)

Ad – Soyad

Göreve Başlama

Görevden Ayrılış

Macit DALKILIÇ

23.09.1991

19.08.1992

Şükrü YILDIZ

03.09.1992

15.10.1993

Mehmet TAŞDÖĞEN

19.10.1993

04.09.1995

Amir ÇİÇEK

18.09.1995

01.10.1996

Mehmet SOLGUN

02.10.1996

17.08.1998

Hasan Hüseyin CAN

28.08.1998

10.03.2000

Adnan ÇAKIROĞLU

06.04.2000

02.10.2004

Kazım TEKİN

04.10.2004

20.10.2006

Süleyman ERDOĞAN

27.10.2006

25.08.2008

Hüseyin KARAMEŞE

12.09.2008

18.08.2013

Turan ERDOĞAN

 

26.08.2013

16.12.2016

Hüseyin GÖKTÜRK

 

27.12.2016

19.08.2019

Muhammed GÜRBÜZ

 

28.08.2019

Halen Görevdedir.

Analizini yaptığımızda 1991-2000 yılları arasındaki 10yılda 6 kaymakam görev yapıyor:

Macit Dalkılıç; (10 AY 16 GÜN) ile en az süre görevde kalmış.

Mehmet Taşdöğen ve Mehmet Solgun (1 YIL 10 AY 15 GÜN) ise, en çok süre görevde kalmış.

Hasan Hüseyin Can (1 YIL 6 AY 12 GÜN),

Şükrü Yıldız (1 YIL 1 AY 12 GÜN)

Amir Çiçek (1 YIL 13 GÜN) çalışmış.

*****

   2000-2019 arasındaki 19 yılda (4 ay daha eklersek 20 yıl demektir kabaca) yine 6 kaymakam gözüküyor. En uzun süreden itibaren sıralayım:

Hüseyin Karameşe (4 YIL 11 AY 6 GÜN),

Adnan Çakıroğlu (4 YIL 5 AY 26 GÜN),

Turan Erdoğan (3 YIL 3 AY 10 GÜN),

Hüseyin Göktürk (2 YIL 7 AY 22 GÜN),  

Kazım Tekin (2 YIL 16 GÜN),

Süleyman Erdoğan (1 YIL 9 AY 28 GÜN).

*****

   İlk Kadın Başbakanımız Tansu Çiller zamanıydı. Milli Eğitim’de müdür değişiklikleri yapılacaktı. Hemen Atama Yönetmeliği’nde 1 madde şöyle değiştirilmişti:”Görev süreleri 3 yılı tamamlamış yöneticiler DEĞİŞTİRİLİR.” Önceden “…DEĞİŞTİRİLEBİLİR.” yazılıydı. Okul müdürlerinin büyük çoğunluğu o zamanlar iktidarın sendikası diye ünlenen Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES)’ndan atanıvermişti. Alıştığımız yöneticilerimiz bir çırpıda değişmişti!

*****

  Görev süresiyle hizmet verme/yararlı olma ilişkisi tartışılabilir!

  Buna bir diyeceğim yok!

  Ama şu da bir gerçektir: Bir gözüm gördü bir gözüm görmedi hızıyla idare makamında pek verimli olunamaz kanımca.

  Bilmem katılır mısınız?

 Saygılarımla…

Mutahhar Aksarı

muaksari@yahoo.com

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER